جمع صورت حساب : 0 تومان سبد خرید

دانستنی های سرمایه گذاری

تحلیل بازار در کسب و کار موفق

  • 246


تحلیل بازار عبارت است از گرداوری اطلاعات و مدیریت اطلاعات بدست آمده برای راحت تر کردن امر تجارت، اطلاعات مورد بحث در تحلیل بازار با مطالعه مشتریان، فعالیت های اقتصادی مجموعه، رفتار مردم و اقتصاد، گرداوری میگردند. اصول گرداوری آطلاعات با اصول آن در شاخه های آمار و احتمالات هم سان می باشد.

طرح کسب و کار چیست و چگونه تهیه میشود
اگر قصد ایجاد یک کسب و کار جدید را دارید و میخواهید یک طرح کسب و کار موفق بنویسید قبل از هرکاری باید یک تحلیل از خودتان گرداوری کنید. این مرحله جزء مراحل طرح کسب و کار محسوب نمی شود. ولی میتواند در تعیین موفقیت شما نقش موثری داشته باشد. برای تحلیل خود این سوالات را پاسخ دهید:
- آیا تجربه قبلی در این کسب و کار دارید؟
- آیا با ابزار و وسایل کسب و کار خود قبلا کار کرده اید؟
- آیا حس می کنید از انجام کار جدید لذت خواهید برد؟
-اگر قبلا در این کسب و کار شرکت داشته اید، تجربه خود را چگونه ارزیبابی می کنید؟

پاسخ این پرسش ها به شما نشان خواهد داد که استعداد شما برای موفقیت در شغل جدید چه میزان است در مرحله بعد باید خود کسب و کار را تحلیل کنید برای این تحلیل به سوالات زیر پاسخ دهید.
- مکان کسب و کار در کجا قرار دارد؟
- آیا این مکان از قبل بعنوان مرکزی برای ارائه کالا و خدمات مد نظر شما ، توسط مردم شناخته شده است؟
- میزان هزینه تاسیس ، راه اندازی و هزینه های جاری کسب کار شما چقدر است؟
- حداقل و حداکثر تعداد مشتریان در ماه چقدر خواهد بود؟
- امکانات بازاریابی محصول تولید شده و یا عرضه شده توسط شما در بازارهای جدید چقدر است؟
- هزینه تمام شده کالاها و سود خالص، بطور میانگین چقدر خواهد بود.

پاسخ به این سولات موجب میشود که شما از منطقی بودن تصمیم خود برای ایجاد کسب و کار جدید مطمئن شوید. در گام بعد باید مردم را تحلیل کنید. برای تحلیل مردم به این سولات پاسخ دهید.
- آیا کلای شما در سبد روزانه ، ماهانه ، سالانه مردم قرار دارد یا خیر؟
- آیا مردم با کالای شما از قبل آشنایی دارند و از مشابه آن استفاده کرده اند یا خیر؟
- مبلغی که مردم بابت کلای مشابه کلای شما بطورمعمول پرداخت می کنند، از مبلغ کالای شما بیشتر و یا کمتر است؟
- آیا کالای شما کلای ضروری برای مردم محسوب میشود و یا کالای تزئیناتی.
- مردم محلی با چه نوع کسب و کار و مدل فروشی در اطراف خود برخورد دارد. آیا مدل فروش و بازاریابی ما متفاوت با دیگران است؟
- در آخر هم مزیت های رقابتی کالای خود، در مقایسه با کالاهای مشابه را در این بخش لیست کنید.

پاسخ به این سولات منجر به این میشود که شما بتوانید در اتخاذ سیاست های فروش، مانند سیاست تخفیف دائمی، تخفیف فصلی، تخفیف مناسبتی و غیره بهتر عمل کنید.
 


مدیریت اطلاعات در تحلیل بازار چگونه انجام میشود
مدیریت اطلاعات در تحلیل بازار اصولا تابع قوانین و مقررات مدیریتی میباشد و یک مدیر در این بخش باید بتواند با تحلیل اطلاعات بدست آمده از آمارها، راهکارهای درست خروج از بحران ها و یا تکرار موفقیت ها را ترسیم کند. مدیریت اطلاعات بدست آمده از تحلیل بازار، کاملا تخصصی بوده و آزمون و خطا در آن جایز نیست. یک مدیریت غلط در این قسمت میتواند، تمام محصول تولید شده در یک کارخانه را به نابودی بکشاند. عدم تحلیل درست بازار، موجب میشود تا امکان عرضه کالاهای تولید شده در یک کارخانه از میان برود. این موضوع از هر مشکل اقتصادی دیگری برای یک کارخانه مهلک تر خواهد بود.

در بسیاری از کشورها، شرکت های ارائه دهنده خدمات تحلیل بازار درآمد های بالایی برای انجام اینکار بدست می آورند و مشتریان آنان نیز در مقابل، با در دست گرفتن نبض بازار، سود های کلانی را عاید خود می کنند. تحلیل بازار تنها در کسب و کارهای صنعتی کاربرد ندارد، بلکه در سایر صنایع مانند کشاورزی نیز به کار می رود. حتما شما هم بخاطر دارید که در سالهای نچندان دور، بخاطر عدم وجود تحلیل بازار در تولید و عرضه محصولات کشاورزی ما یک سال در میان با کمبود سیب زمینی و پیاز مواجه میشدیم. چرا که یک سال همه کشاورزان سیب زمینی می کاشتند و سال بعد همگی پیاز میکاشتند.

مخاطب تحلیل بازار چه کسانی هستند
هنگام تحلیل بازار باید به مخاطبی که این تحلیل برای او انجام میشود نیز توجه داشت. اگر شما قصد دارید برای کشاورزان یک منطقه کار تحلیل بازار را انجام دهید. طبیعتا نباید تحلیل های شما با واژه های صعب و سخت همراه باشد. بلکه باید این گزارش ها با نثری روان و ساده تهیه گردند.

مخاطبان تحلیل بازار از مدیران ارشد کشوری ، صاحبان کارخانجات، وارد کنندگان محصولات، صادرکنندگان محصولات، کشاورزان و غیره متغییر می باشند. این دسته وسیع از مخاطب موجب میشود که تحلیل بازار کار بسیار دشوارتری شود.
چگونه یک گزارش تحلیل بازار بنویسیم

هنگام نوشتن گزارش تحلیل بازار باید مخاطب خود را در نظر داشته باشید. اگر مخاطب شما نتواند از اطلاعات تحلیلی شما سودی ببرد. کیفیت تحلیل ها بی معنی خواهد بود. مواردی که باید در یک تحلیلی بازار نوشت، نیز کاملا متناسب با مخاطب این تحلیل ها متفاوت است. اما میتوان موارد زیر را از پایه های هر گزارش تحلیل بازاری دانست:

تحلیل رفتار مشتری در بازار هدف
در این تحلیل دو نکته حائز اهمیت است:
اول : تحلیل فرهنگ و آداب و رسوم مشتریان
دوم : تحلیل الگوی خرید مشتریان در بازار هدف

اگر شما مدتی در کار بازاریابی و یا فروشندگی بوده باشید. میدانید که سیاست های فروش مختلفی وجود دارد. سیاست هایی مانند اعمال تخفیف در مناسبت های خاص و یا برای افراد خواص و غیره. اگر این سیاست ها بدون تحقیق و پژوهش صورت گیرد در صورت موفقیت هم هیچ تضمینی برای اینکه موفقیت قبلی تکرار شود وجود ندارد. اگر تحلیل رفتار مشتری با خطا همراه باشد، بدون سیاست فروش منسجم نمی توان علل خطا و شکست را متوجه شد.

تحلیل حداقل و حداکثر فروش
اگر به نمایشگاه های دوره ای به شهرستان ها رفته باشید متوجه شده اید که در برخی شهرها نمایشگاه ها رونق بالا و در برخی عملا با شکست مواجه شده اند. عدم استفاده از حداکثر امکان فروش در سیستم های بازاریابی باعث میشود که نتوانیم از تمام پتانسیل جمعیتی برای فروش کالاهایمان استفاده کنیم.

هنگام تحلیل حداقل و حداکثر فروش باید به مواردی مانند تعداد افراد ساکن در حواشی بازار، تعداد افراد راغب به حضور در بازار از مکان های دورتر، قدرت خرید افراد مراجعه کننده به بازار، میزان رقابت موجود در بازار با کلای عرضه شده از سوی خود را باید در نظر داشت.

تحلیل میزان بازگشت مشتری برای خرید های بعدی
در این بخش فروش های مبتنی بر بازارهای آنلاین اطلاعات دقیقتری به ما میدهند. اگر شما در فروشگاه اینترنتی خود تغییری داده اید که موجب کاهش مراجعه مشتریان قدیمی شده است. بسرعت آن را اصلاح کنید.

یک گزارش تحلیل بازار باید دارای چه خصوصیاتی باشد.
گزارش باید خلاصه باشد. بعد از تهیه گزارش آنرا مطالعه کنید و در صورت لزوم آنرا خلاصه نمایید.
گزارش باید دارای نتیجه گیری باشد. در انتهای گزارش باید یک نتیجه گیری از گزارش خود ارائه دهید.
گزارش باید منطبق با اصول حسابداری باشد. برای تحلیل رفتار خرید از قوائد حسابداری استفاده کنید.
آمارهای گزارش بصورت گرافیکی و متنی ارائه شوند. بهتر است که علاوه بر جداول آماری داده ها را بصورت نمودارهای گرافیکی نیز ارائه دهید.
در محاسبه میزان بازگشت خریدار از قواعد آماری SPSS استفاده کنید. به این ترتیب میتوانید افزایش و کاهش میزان فروش توسط مشتریانی قدیمی را بدرستی تحلیل کنید.

چگونه بازار هدف را در تحلیل بازار بسنجیم
هنگامی که میخواهید در یک بازار هدف سرمایه گذاری کنید باید، بازار را تحلیل کنید. این تحلیل باید شامل ویژگی های بازار از نظر اقتصادی، اندازه بازار اولیه در هنگام شروع به کار، امکان گسترش بازار، میزان سهم کالا و خدمات خود در بازار باشد. با تهیه این موارد شما میتوانید بسنجید که آیا سرمایه گذاری در این بازار جدید برای شما سودآور خواهد بود یا خیر.

در ادامه تحلیل بازار هدف باید مشتریان بازار را از لحاض فرهنگی، سلیقه خرید و رفتار مورد سنجش قرار داد.در این تحلیل شما با گرداوری مشاهدات خود از رفتار مشتریان در بازار هدف، برای سیاست های فروش خود برنامه ریزی می کنید. مثال: اگراکثر مردم در بازار هدف از کلای تخفیف دار استقبال می کنند، تخفیفات را میتوان به سیاست فروش خود افزود و به این ترتیب با تحلیل مراجعین به بازار سیاست های خود را بر اساس مشتریان خود تغییرمیدهید.

نظرات

نظر خود را بنویسید